Canon Pixma G6020 Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White
Login to View Prices
Canon PIXMA G6020 Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White – Copier/Printer/Scanner – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 5000 Pages Monthly – Color Flatbed Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Fast Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Wireless PictBridge, Mopria, Canon PRINT Application, Google Cloud Print, Canon Mobile Printing, Apple AirPrint, PIXMA Cloud Link – USB – 1 Each – For Photo Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | Warranty with Instant Exchange Program. |
| Maximum Photo Print Speed | 45 Second |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| PictBridge | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6.8 |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 13 |
| Wireless Print Technology | PIXMA Cloud Link |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Ink/Toner Series | Canon GI |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Ink Color | Pigment Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.7" |
| Width | 15.9" |
| Depth | 14.6" |
| Media Type | Envelope |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <b>Windows:</b><br /> <ul> <li>Windows®, 10</li> <li>Windows 8.1</li> <li>Windows 7 SP1 </li> </ul> <b>Mac:</b><br /> <ul> <li>Mac OS®, X v10.10.5 – macOS v10.14 (Mojave)</li> </ul> <b>Mobile Operating Systems:</b><br /> <ul> <li>22 iOS®, </li> <li>Android&trade, </li> <li>Windows 10 Mobile</li> <li>Fire OS (Amazon Fire) devices</li> </ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | G6020 |
| Product Name | PIXMA G6020 MegaTank All-in-One Printer |
| Product Line | PIXMA |
| Scanner Type | Flatbed |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Input Tray – 100 Sheet Capacity |
| First Print Speed | 14 Second Color |
| Manufacturer Part Number | G6020 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PIXMA Wireless MegaTank All-in-One Printer handles a large volume of printing, scanning and copying with refillable ink tanks. Print up to 6, 000 pages in black or 7, 700 pages in color to produce crisp blacks and rich colors with a high page yield. Estimated print speed is approximately 13 ipm in black and 6.8 ipm in color with a print resolution up to 4800 x 1200 dpi. Use Gl-20 Pigment-Based Black Ink Bottles and Gl-20 Dye-Based Color Ink Bottles for vivid color. Printer is compatible with a variety of paper sizes and types including glossy, semi-gloss and matte photo paper. Front input tray has a 250-sheet capacity. Rear input tray holds up to 100 sheets of plain paper. Auto document feeder maximizes productivity with quick, double-sided printing. Use the simple button panel and LCD for an effortless experience. Connect to Wi-Fi or Ethernet to print in minutes using your compatible device and AirPrint or Mopria Print Service app. Energy-efficient printer is Energy Star certified.</p> |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Duty Cycle | 5000 |
| Recommended Use | Photo Print |
| Package Contents | <ul> <li>PIXMA G5020 Wireless MegaTank Single Function Printer</li> <li>4" x 6" Photo Paper Sample Pack (3 Sheets GP-701)</li> <li>Setup CD</li> <li>Manual and other documentation</li> <li>Full Set of Ink Bottles (PGBK, C, M, Y)</li> <li>2 x Bonus Black (PGBK) Ink Bottles</li> <li>Black Print Head</li> <li>Color Print Head</li> <li>Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Software Included | <b>Windows /Mac:</b><br /> <ul> <li>PIXMA G6020 Wireless MegaTank All-In-One Printer Driver</li> <li>Easy-PhotoPrint Editor Software</li> <li>PosterArtist Lite Software(Windows Only)</li> <li>Scan Utility/ Scan Utility Lite</li> <li>Master Setup My Printer (Windows Only)</li> <li>Network Tool</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 17.8 lb |





















