Canon Imageclass Mf451dw Wireless Laser Multifunction Printer – Monochrome – White
Login to View Prices
Canon imageCLASS MF451DW Wireless Laser Multifunction Printer – Monochrome – White – Copier/Printer/Scanner – 34 ppm Mono Print – 600 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – Color Scanner – 300 dpi Optical Scan – Wireless LAN – Canon PRINT Business – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Monochrome |
| Scan Color | Color |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Wireless Print Technology | Canon PRINT Business |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 300 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 15.4" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 18.3" |
| Media Type | Plain Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | MF451DW |
| Product Name | imageCLASS MF451dw Multifunction Printer |
| Product Line | imageCLASS |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Duplex Automatic Document Feeder 50 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | MF451DW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Balance a speedy performance with minimal maintenance with this imageCLASS MF451dw Multifunctional Wireless Laser Printer. Compact design is perfect for small to medium-size businesses. Program the color touch screen to easily access the features you use often. Print and scan from your compatible mobile device through Canon Print Business app. Paper capacity holds a standard capacity of 350 sheets and a maximum capacity of 900 sheets. Printer speed prints up to 34 ppm with a 600 x 600 dpi resolution. First print out only takes about 5.4 seconds. Copy speed is 40 ppm and copies up to 999 copies. Single-pass, automatic document feeder scans your two-sided documents quickly. Duplexing system holds up to 50 sheets. Scan speed for single and double-sided documents is 300 x 300 dpi. Printer includes toner cartridge 057 that yields up to 3, 100 pages.</p> |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>imageCLASS MF451dw Multifunction Printer</li> <li>Toner Cartridge 057 that Yields up to 3, 100 Pages</li> </ul> |













