Cafe Wood Coat Stand, Ten Peg/Five Hook, 21.67w x 21.67d x 69.33h, Espresso Brown
Login to View Prices
A classic design with contemporary flair. Five large coat pegs and five coat hooks on an easily-accessible rotating head. Large base with four feet for stability. Fast and easy tool-free assembly.
Additional information
| Weight | 5.5100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.10 × 11.20 × 3.10 in |
| Global Product Type | Garment Trees & Stands |
| Mounting | Stand Alone |
| Number of Knobs | 10 |
| Footnote 1 | Hanger/Hook Weight Capacity: 10 lb per Hook |
| Base/Leg Type | Crossed Base |
| Base Diameter | 21.67" |
| Width | 21.67" |
| Depth | 21.67" |
| Number of Hangers/Hooks | 10 Hooks |
| Hook Material | Wood |
| Color(s) | Espresso Brown |
| Height | 69.33" |
| Hanging Capacity | 10 Garments |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Wood |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 129710011417 |
| MPN | PMCAFE |
| Brand | Alba™ |
| Package Qty | 1 |















Reviews
There are no reviews yet.