Butterfly Wound Closures, 1.5 x 4.25, Plastic, 10/Box
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
FAOFAE5010
Categories: First Aid & Health Supplies, Janitorial & Sanitation
Close and secure small cuts and incisions with handy butterfly wound closures. The strips hold the skin tightly together, but will not stick to the wound itself. Wound closures help avoid stitches for minor cuts, while promoting fast healing. Individually packed to maintain sterility.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.0300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.50 × 1.88 × 4.00 in |
| Bandages Type | Butterfly |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 1.5" |
| Number of Pieces | 10 |
| For Use With | First Aid Only™ 746000, 746004, 746005, 746006, 90608, 90580, 90656, 90660, 90578, 90658 |
| Length | 4.25" |
| Ship Class Code | S |
| Mounting Details | With Adhesive |
| Global Product Type | Plastic Self-Adhesive Strip Bandages |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 092265050104 |
| MPN | FAE-5010 |
| Brand | First Aid Only™ |
Be the first to review “Butterfly Wound Closures, 1.5 x 4.25, Plastic, 10/Box” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.