Business Source Legal Pads

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Business Source Legal Pads – 50 Sheets – 0.34″ Ruled – 16 lb Basis Weight – Legal – 8 1/2″ x 14″ – Canary Paper – Micro Perforated, Easy Tear, Sturdy Back – 1 Dozen
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 14" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Color | Canary |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Left Space | 1.25" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sturdy Back |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Legal Pads |
| Manufacturer Part Number | 63106 |
| Marketing Information | <p>Writing pads feature microperforated sheets for clean tear-out and sturdy, 30 point chipboard backing. Each staple-bound pad contains 50 sheets of 16 lb. paper. Each sheet is legal/wide-ruled with 11/32" line spaces and a 1-1/4" left margin.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |









