Business Source Customize 12-Tab Index Dividers – 12 x Divider(s) – 12 Print-on Tab(s) – 8.3″ Divider Width – 3 Hole Punched – White Divider – White Tab(s) – 25 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Index Divider |
| Divider Color | White |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Total Number Of Dividers | 12 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Divider Width | 8.3" |
| Divider Depth | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Total Number Of Tabs | 12 |
| Tab Style | Print-on |
| Country Of Origin | United States |
| Tab Color | White |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Mylar Reinforcement |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Customize 12-Tab Index Dividers |
| Manufacturer Part Number | 16486 |
| Marketing Information | <p>Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Package Contents | <ul><li>16486 Customize Index Divider</li><li>Instructions</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |










