Avery® Big Tab Write & Erase Dividers – 5 x Divider(s) – 5 Write-on Tab(s) – 5 – 5 Tab(s)/Set – 8.5″ Divider Width x 11″ Divider Length – 3 Hole Punched – Multicolor Paper Divider – Multicolor Paper Tab(s) – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Tab Divider |
| Divider Color | Multicolor |
| Tab Material | Paper |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Divider Material | Paper |
| Total Number Of Dividers | 5 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Total Number Of Tabs | 5 |
| Tab Style | Write-on |
| Tab Title | 5 |
| Country Of Origin | Mexico |
| Tabs Per Set | 5 |
| Tab Color | Multicolor |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Reinforced Hole |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Big Tab Write & Erase Dividers |
| Product Line | Big Tab |
| Manufacturer Part Number | 23180 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These Big Tab Write and Erase Dividers let you write, erase and reuse your dividers for easy changes at any time. Simply write directly on the tabs with a ballpoint pen or pencil, erasing as needed. Big Tab design offers 50 percent more writing space than standard divider tabs. The variety of colors allow quick referencing. Clear reinforced holes on the sturdy paper dividers resist tearing in your binder for extra durability. Three-hole punched dividers are ideal for all your personal organization at home, work and school.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
Avery® Big Tab Write & Erase Dividers – 5 x Divider(s) – 5 Write-on Tab(s) – 5 – 5 Tab(s)/Set – 8.5″ Divider Width x 11″ Divider Length – 3 Hole Punched – Multicolor Paper Divider – Multicolor Paper Tab(s) – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Tab Divider |
| Divider Color | Multicolor |
| Tab Material | Paper |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Divider Material | Paper |
| Total Number Of Dividers | 5 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Total Number Of Tabs | 5 |
| Tab Style | Write-on |
| Tab Title | 5 |
| Country Of Origin | Mexico |
| Tabs Per Set | 5 |
| Tab Color | Multicolor |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Reinforced Hole |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Big Tab Write & Erase Dividers |
| Product Line | Big Tab |
| Manufacturer Part Number | 23180 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These Big Tab Write and Erase Dividers let you write, erase and reuse your dividers for easy changes at any time. Simply write directly on the tabs with a ballpoint pen or pencil, erasing as needed. Big Tab design offers 50 percent more writing space than standard divider tabs. The variety of colors allow quick referencing. Clear reinforced holes on the sturdy paper dividers resist tearing in your binder for extra durability. Three-hole punched dividers are ideal for all your personal organization at home, work and school.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
Avery® Big Tab Write & Erase Dividers – 5 x Divider(s) – Write-on Tab(s) – 5 – 5 Tab(s)/Set – 8.5″ Divider Width x 11″ Divider Length – 3 Hole Punched – White Plastic Divider – White Plastic Tab(s) – 3
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Tab Divider |
| Divider Color | White |
| Tab Material | Plastic |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Divider Material | Plastic |
| Total Number Of Dividers | 5 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Tab Style | Write-on |
| Tab Title | 5 |
| Country Of Origin | China |
| Tabs Per Set | 5 |
| Tab Color | White |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Big Tab Write & Erase Dividers |
| Product Line | Big Tab |
| Manufacturer Part Number | 16370 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Write-on dividers are made of durable plastic for frequent reference in your letter-size binders. Customize entire divider using a ballpoint pen or pencil. To reuse, just erase and write on again. Three-hole punched dividers are translucent and multicolored. Bigger tabs provide 50 percent more writing space than standard tabs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028972537.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 3 |
Avery® Big Tab Write & Erase Dividers – 8 x Divider(s) – Write-on Tab(s) – 8 – 8 Tab(s)/Set – 8.5″ Divider Width x 11″ Divider Length – 3 Hole Punched – White Plastic Divider – White Plastic Tab(s) – 8 / Set
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Tab Divider |
| Divider Color | White |
| Tab Material | Plastic |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Divider Material | Plastic |
| Total Number Of Dividers | 8 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Tab Style | Write-on |
| Tab Title | 8 |
| Country Of Origin | China |
| Tabs Per Set | 8 |
| Tab Color | White |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Big Tab Write & Erase Dividers |
| Product Line | Big Tab |
| Manufacturer Part Number | 16371 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Write-on dividers are made of durable plastic for frequent reference in your letter-size binders. Customize entire divider using a ballpoint pen or pencil. To reuse, just erase and write on again. Three-hole punched dividers are translucent and multicolored. Bigger tabs provide 50 percent more writing space than standard tabs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028972538.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 8 / Set |
















