Avery® Big Tab Insertable Plastic Dividers – 5 x Divider(s) – 5 – 5 Tab(s)/Set – 8.5″ Divider Width x 11″ Divider Length – 3 Hole Punched – Clear Plastic Divider – Clear Plastic Tab(s) – 12
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Tab Divider |
| Divider Color | Clear |
| Tab Material | Plastic |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Divider Material | Plastic |
| Total Number Of Dividers | 5 |
| Printer Type Compatibility | Inkjet |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Tab Title | 5 |
| Country Of Origin | China |
| Tabs Per Set | 5 |
| Tab Color | Clear |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Printable |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Big Tab Insertable Plastic Dividers |
| Product Line | Big Tab |
| Manufacturer Part Number | 11835 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Simplify your life in moments with this set of Big Tab Insertable Plastic Dividers. The unique Big Tab design features a secure indent point that keeps inserts from falling out while also having a larger cutout for easy access. Larger divider tab also allows 1.5 times more space for printing and writing than regular dividers. Each divider is created with a durable, tear-resistant plastic material that withstands frequent use. Transparent plastic makes it easy to view your documents at a glance for instant reference. These three-hole punched dividers are perfect for organizing any project whether it's in the office, the classroom or at home. A sheet of printable tab inserts is included that is compatible with both inkjet and laser printers. Customize these inserts with your own fonts, images and text with easy-to-use downloadable templates.</p> |
| Packaged Quantity | 12 |
Avery® Big Tab Insertable Plastic Dividers – 8 x Divider(s) – 8 – 8 Tab(s)/Set – 8.9″ Divider Width x 11″ Divider Length – 3 Hole Punched – Clear Plastic Divider – Clear Plastic Tab(s) – 12
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Tab Divider |
| Divider Color | Clear |
| Tab Material | Plastic |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Divider Material | Plastic |
| Total Number Of Dividers | 8 |
| Printer Type Compatibility | Inkjet |
| Divider Width | 8.9" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Tab Title | 8 |
| Country Of Origin | China |
| Tabs Per Set | 8 |
| Tab Color | Clear |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Printable |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Big Tab Insertable Plastic Dividers |
| Product Line | Big Tab |
| Manufacturer Part Number | 11836 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Simplify your life in moments with this set of Big Tab Insertable Plastic Dividers. The unique Big Tab design features a secure indent point that keeps inserts from falling out while also having a larger cutout for easy access. Larger divider tab also allows 1.5 times more space for printing and writing than regular dividers. Each divider is created with a durable, tear-resistant plastic material that withstands frequent use. Transparent plastic makes it easy to view your documents at a glance for instant reference. These three-hole punched dividers are perfect for organizing any project whether it's in the office, the classroom or at home. A sheet of printable tab inserts is included that is compatible with both inkjet and laser printers. Customize these inserts with your own fonts, images and text with easy-to-use downloadable templates.</p> |
| Packaged Quantity | 12 |
Avery® Big Tab Insertable Plastic Dividers – 5 x Divider(s) – 5 – 5 Tab(s)/Set – 8.5″ Divider Width x 11″ Divider Length – 3 Hole Punched – Clear Plastic Divider – Clear Plastic Tab(s) – 12
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Tab Divider |
| Divider Color | Clear |
| Tab Material | Plastic |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Divider Material | Plastic |
| Total Number Of Dividers | 5 |
| Printer Type Compatibility | Inkjet |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Tab Title | 5 |
| Country Of Origin | China |
| Tabs Per Set | 5 |
| Tab Color | Clear |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Printable |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Big Tab Insertable Plastic Dividers |
| Product Line | Big Tab |
| Manufacturer Part Number | 11835 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Simplify your life in moments with this set of Big Tab Insertable Plastic Dividers. The unique Big Tab design features a secure indent point that keeps inserts from falling out while also having a larger cutout for easy access. Larger divider tab also allows 1.5 times more space for printing and writing than regular dividers. Each divider is created with a durable, tear-resistant plastic material that withstands frequent use. Transparent plastic makes it easy to view your documents at a glance for instant reference. These three-hole punched dividers are perfect for organizing any project whether it's in the office, the classroom or at home. A sheet of printable tab inserts is included that is compatible with both inkjet and laser printers. Customize these inserts with your own fonts, images and text with easy-to-use downloadable templates.</p> |
| Packaged Quantity | 12 |
Avery® Big Tab Insertable Plastic Dividers – 8 x Divider(s) – 8 – 8 Tab(s)/Set – 8.9″ Divider Width x 11″ Divider Length – 3 Hole Punched – Clear Plastic Divider – Clear Plastic Tab(s) – 12
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Tab Divider |
| Divider Color | Clear |
| Tab Material | Plastic |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Divider Material | Plastic |
| Total Number Of Dividers | 8 |
| Printer Type Compatibility | Inkjet |
| Divider Width | 8.9" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Tab Title | 8 |
| Country Of Origin | China |
| Tabs Per Set | 8 |
| Tab Color | Clear |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Printable |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Big Tab Insertable Plastic Dividers |
| Product Line | Big Tab |
| Manufacturer Part Number | 11836 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Simplify your life in moments with this set of Big Tab Insertable Plastic Dividers. The unique Big Tab design features a secure indent point that keeps inserts from falling out while also having a larger cutout for easy access. Larger divider tab also allows 1.5 times more space for printing and writing than regular dividers. Each divider is created with a durable, tear-resistant plastic material that withstands frequent use. Transparent plastic makes it easy to view your documents at a glance for instant reference. These three-hole punched dividers are perfect for organizing any project whether it's in the office, the classroom or at home. A sheet of printable tab inserts is included that is compatible with both inkjet and laser printers. Customize these inserts with your own fonts, images and text with easy-to-use downloadable templates.</p> |
| Packaged Quantity | 12 |









