Business Source 3-Hole Punched Laser Index Tabs – 3 Tab(s) – 8.5″ Divider Width x 11″ Divider Length – Letter – 3 Hole Punched – White Tab(s) – 25 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Index Divider |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Total Number Of Tabs | 3 |
| Country Of Origin | United States |
| Tab Color | White |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Mylar Reinforcement |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | 3-Hole Punched Laser Index Tabs |
| Manufacturer Part Number | 16482 |
| Marketing Information | <p>Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Package Contents | <ul><li>16482 Punched Laser Index Divider</li><li>Instructions</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 1 lb |











