Business Envelope, #10, Commercial Flap, Side Seam, Gummed Closure, 24 lb Bond Weight Paper, 4.13 x 9.5, White, 500/Box
Login to View Prices
388 in stock
SKU:
QUA90020
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Quality Park® Envelopes are essential for home and business use. These wove envelopes can be used for professional mailings and home projects alike. Each business envelope has a moisture seal flap.
Additional information
| Weight | 6.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.10 × 9.50 × 4.70 in |
| Global Product Type | Business/Trade Envelopes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Security Tinted | No |
| Ship Class Code | M |
| Basis Weight | 24 lb Bond |
| Envelopes/Mailers Exterior | 4.13 x 9.5 |
| Trade Size | #10 |
| Flap Type | Commercial |
| Color Family | White |
| Special Features | Side Seam—24 lb Bond weight paper stock. |
| Seam Type | Side |
| Finish | Wove |
| Envelopes/Mailers Closure | Gummed |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Opening | Open Side |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227900203 |
| MPN | QUA90020 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Business Envelope, #10, Commercial Flap, Side Seam, Gummed Closure, 24 lb Bond Weight Paper, 4.13 x 9.5, White, 500/Box” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.