BUNN SmartWAVE Low-Profile Coffee Brewer- Plumbed – 2.01 quart – Black, Silver
Additional information
| Brand | Bunn-O-Matic Corporation |
|---|---|
| Product Type | Coffee Maker |
| Additional Warranty Informati | <p>2 years parts and 1 year labor</p> |
| Water Tank Capacity | 2.01 quart |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 17.4" |
| Width | 9.7" |
| Depth | 17.9" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | BUNN |
| Manufacturer | Bunn-O-Matic Corporation |
| Product Name | SmartWAVE Low-Profile Coffee Brewer- Plumbed |
| Manufacturer Part Number | 399000006 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Low-profile coffee brewer features SmartWAVE technology that increases turbulence in the brew funnel for uniformity of extraction and consistent flavor. Three different pulse brew routines of this plumbed brewer allow you to adjust your flavor profile to your preferred taste. SplashGard funnel deflects hot liquids away from your hand for safe use and handling. Red and green LED lights allow you to easily monitor the brewer status. Energy-saver mode reduces the tank temperature during idle periods to minimize your operating costs. Slide-out booster tray allows you to brew directly into the 1.9-liter thermal carafe for easy dispensing. WAVE15-S-APS Airpot System is perfect for offices, healthcare industries, lodging and hospitality, schools and more.</p> |
| Material Details | <p>Plastic Funnel</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |






