Bulk Transport Truck, Plastic, 28″ x 59″ x 66.75″, Black
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
RBTL48BKXBFA6UN
Categories: Janitorial & Sanitation, Trucks, Carts & Dollies
Convenient transport truck sports a lower cut-out for easy unloading/loading with less strain. Ideal for bulk linen collection and transportation. Tapered floor design with drain slots for efficient drainage/cleaning. Non-marking, heavy duty 6″ polyurethane casters.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 123.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.50 × 28.00 × 66.75 in |
| Lock | No |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Height (Max) | 66.75" |
| Caster/Wheel Size | 6" |
| Bin Color(s) | Blue |
| Material(s) | Powder-Coated Steel Base |
| Global Product Type | Laundry/Liner Carts |
| Caster/Glide/Wheel | Non-Marking |
| Wheel Type | Non-Locking Swivel |
| Compact Storage Indicator | No |
| Power Management Indicator | No |
| Overall Material Type | Plastic |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Handle Quantity | 0 |
| Color(s) | Black |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Number of Wheels | 4 |
| Door Quantity | 0 |
| Maximum Weight Capacity | 1,000 lb |
| Caster/Wheel Material | Polyurethane |
| Bin Quantity | 1 |
| Ship Class Code | S |
| Overall Depth | 59" |
| Color Family | Black |
| Overall Width | 28" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 843977689270 |
| MPN | L48-BKX-BFA-6UNN |
| Brand | Royal Basket Trucks |
Be the first to review “Bulk Transport Truck, Plastic, 28″ x 59″ x 66.75″, Black” Cancel reply








Reviews
There are no reviews yet.