Bulk Transport Turnabout Truck with Locking Casters, Plastic, 28″ x 61″ x 68.5″, Blue
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
RBTL48BLXTAA6UL
Categories: Janitorial & Sanitation, Trucks, Carts & Dollies
Convenient transport truck sports a lower cut-out for easy unloading/loading with less strain. Ideal for bulk linen collection and transportation. Tapered floor design with drain slots for efficient drainage/cleaning. Non-marking, heavy duty 6″ polyurethane casters.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 167.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68.50 × 28.00 × 48.00 in |
| Lock | No |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Caster/Wheel Size | 6" |
| Bin Color(s) | Blue |
| Global Product Type | Laundry/Liner Carts |
| Caster/Glide/Wheel | Non-Marking |
| Compact Storage Indicator | No |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Power Management Indicator | No |
| Overall Material Type | Plastic |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Handle Quantity | 0 |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Number of Wheels | 4 |
| Door Quantity | 0 |
| Wheel Type | (2) Non-Locking Swivel |
| Maximum Weight Capacity | 1,000 lb |
| Material(s) | Powder-Coated Steel |
| Special Features | Turnabout Truck with Locking Casters—Features one metal-wire shelf and one metal-wire bin gate. |
| Overall Depth | 61" |
| Caster/Wheel Material | Polyurethane |
| Height (Max) | 68.5" |
| Bin Quantity | 1 |
| Color Family | Blue |
| Ship Class Code | S |
| Number of Shelves | 1 |
| Overall Width | 28" |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 08439770993205 |
| MPN | L48-BLX-TAA-6ULN |
| Brand | Royal Basket Trucks |
Be the first to review “Bulk Transport Turnabout Truck with Locking Casters, Plastic, 28″ x 61″ x 68.5″, Blue” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.