Buffalo OP-HD8.0N 8 TB Hard Drive – 3.5″ Internal – SATA (SATA/600)
Login to View Prices
13 in stock
SKU:
IMS9X5238
Categories: Hard Drives/Solid State Drives, Storage Drives
Buffalo OP-HD8.0N 8 TB Hard Drive – 3.5″ Internal – SATA (SATA/600)
- Hard Drive offers maximum productivity with added dependability
- Offers larger storage base capacity with maximum efficiency
- With 8 TB capacity you have ample space for storing millions of images, hundreds of hours of video or for music lovers, up to a million songs
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- 3.5″ form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
Additional information
| Weight | 1.8700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.70 × 4.10 × 1.20 in |
| Drive Interface | SATA |
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Website Addres | |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Product Model | OP-HD8.0N |
| Storage Capacity | 8 TB |
| Device Supported | Server |
| Manufacturer | Buffalo Americas, Inc |
| Compatibility | <b>Buffalo TeraStation Server(s):</b><br /> <ul> <li>TS5410DN</li> <li>TS5210DN</li> <li>TS5410RN</li> <li>TS3410DN</li> <li>TS3210DN</li> <li>TS3410RN</li> </ul> |
| Form Factor | 3.5" |
| UPC | 0 |
| MPN | OP-HD8.0N |
| Brand | Buffalo |
Be the first to review “Buffalo OP-HD8.0N 8 TB Hard Drive – 3.5″ Internal – SATA (SATA/600)” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.