Brother Mfc Mfc-J1170dw Inkjet Multifunction Printer-Color-Copierfaxscanner-17 Ppm Mono165 Ppm Color Print-6000×1200 Dpi Print-Automatic Duplex Print-150 Sheets Input-Color Flatbed
Login to View Prices
Brother MFC MFC-J1170DW Inkjet Multifunction Printer-Color-Copier/Fax/Scanner-17 ppm Mono/16.5 ppm Color Print-6000×1200 dpi Print-Automatic Duplex Print-150 sheets Input-Color Flatbed Scanner-1200 dpi Optical Scan-Color Fax-Wireless LAN – Copier/Fax/Printer/Scanner – 17 ppm Mono/16.5 ppm Color Print – 6000 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – 150 sheets Input – Color Flatbed Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Color Fax – Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Near Field Communication (NF
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 17 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 16.5 |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 6000 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Philippines |
| Media Type | Glossy Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | MFC |
| Brand Name | Brother |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-J1170DW |
| Product Name | MFC-J1170DW Inkjet Printer |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder 20 Sheets |
| Manufacturer Part Number | MFCJ1170DW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Wireless Color Inkjet All-in-One Printer is perfect for your home office and small office needs. Enjoy reliable printing, copying, scanning and faxing all-in-one. Connect printer using a built-in wireless interface to share with multiple people on your network. Connection options also include Wi-Fi Direct, Ethernet or USB cable. Use Brother Mobile Connect app to print from your device from virtually anywhere. Generous, 2-7/10" touch screen enables easy navigation and simple icons to access features. Fast, compact printer has a print speed up to 17 ppm in black and white and 16.5 ppm in color. Automatic document feeder prints up to 20 pages. The 150-sheet input tray adjusts for letter-size or legal-size paper. Advanced scanning feature continuously scans with a maximum 19200 x 19200 dpi. Copy resolution is 1200 x 600 dpi with a copy speed of 13 ppm (black) and 10.5 (color). Fax memory stores up to 200 pages. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069768982.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | Index Card – 5" x 8" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 16.4 lb |















