Brother Mfc-L8610cdw Wireless Laser Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
Brother MFC-L8610CDW Wireless Laser Multifunction Printer – Color – Copier/Fax/Printer/Scanner – 33 ppm Mono/33 ppm Color Print (2400 x 600 dpi class) – Automatic Duplex Print – Up to 40000 Pages Monthly – 300 sheets Input – Color Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Color Fax – Gigabit Ethernet – Wireless LAN – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year limited</p> |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 33 |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 3000 |
| Maximum Print Resolution (dpi | 2400 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 21.2" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 20.7" |
| Media Type | Glossy Paper |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | MFC |
| Brand Name | Brother |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-L8610CDW |
| Product Name | MFC-L8610CDW Laser Multifunction Printer |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 3.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Input Tray – 250 Sheet Capacity |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | MFC-L8610CDW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Color laser all-in-one features a 3.7" color touch screen to save you time with easy menu navigation. It also enables enhanced workflow customization with the option to create up to 48 customized shortcuts to simplify your complex and frequently performed tasks. Wireless 802.11b/g/n and Gigabit Ethernet network interfaces let you easily set up, share and print from any connected computer or mobile device. Its fast print speed produces up to 33 pages per minute for time-saving performance. Automatic duplex printing helps reduce your costs and produce professional two-sided prints. Advanced security features help protect against unauthorized access and control costs by restricting printing on a per-user or group basis. Printer also features 512MB standard memory, 800 MHz processor speed, 250-sheet adjustable paper tray, 50-sheet auto document feeder, up to 2400 x 600 dpi resolution and more. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1038622164.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | 3" x 5" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 40000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 61.1 lb |













