Bostitch EZ Squeeze™ 12 Three-Hole Punch – 3 Punch Head(s) – 12 Sheet – 9/32″ Punch Size – Round Shape – 3″ x 1.6″ – Blue, Black
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Manual Hole Punch |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited 3 Year Warranty</p> |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Punch Heads | 3 |
| Punch Shape | Round |
| Punch Size | 9/32" |
| Throat Reach | 0.38" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Paper Punch Capacity | 12 Sheet |
| Height | 1.6" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Paper Guide |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Name | EZ Squeeze&trade, 12 Three-Hole Punch |
| Product Line | EZ Squeeze |
| Manufacturer Part Number | 2103 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Equipped with PaperPro EZ Squeeze technology, this three-hole punch easily and cleanly slices through up to 12 sheets with 50 percent less effort. Sleek, all-metal construction delivers long-lasting, premium performance. Integrated ruler and paper guide ensure consistent hole placement while the nonslip base provides extra stability during use. Built-in handle lock allows punch to be conveniently stored in drawers. Internal chip chamber empties through a rear door for neat disposal without having to remove the punch base.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
Bostitch Ez Squeeze&Trade 12 Three-Hole Punch

Login to View Prices
Bostitch EZ Squeeze™ 12 Three-Hole Punch – 3 Punch Head(s) – 12 Sheet – 9/32″ Punch Size – 3″ x 1.6″ – Black, Silver
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Manual Hole Punch |
| Additional Warranty Informati | <p>Two Year Manufacturing Warranty on all PaperPro products.</p> |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Punch Heads | 3 |
| Punch Size | 9/32" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Paper Punch Capacity | 12 Sheet |
| Height | 1.6" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Paper Guide |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Name | EZ Squeeze&trade, 12 Three-Hole Punch |
| Product Line | EZ Squeeze |
| Manufacturer Part Number | 2101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Equipped with PaperPro EZ Squeeze technology, this three-hole punch easily and cleanly slices through up to 12 sheets with 50 percent less effort. Sleek, all-metal construction delivers long-lasting, premium performance. Integrated ruler and paper guide ensure consistent hole placement while the nonslip base provides extra stability during use. Built-in handle lock allows punch to be conveniently stored in drawers. Internal chip chamber empties through a rear door for neat disposal without having to remove the punch base.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
Bostitch EZ Squeeze™ 12 Three-Hole Punch – 3 Punch Head(s) – 12 Sheet – 9/32″ Punch Size – 3″ x 1.6″ – Purple, Black
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Manual Hole Punch |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited 3 Year Warranty</p> |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Punch Heads | 3 |
| Punch Size | 9/32" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Paper Punch Capacity | 12 Sheet |
| Height | 1.6" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Non-skid Base |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Name | EZ Squeeze&trade, 12 Three-Hole Punch |
| Product Line | EZ Squeeze |
| Manufacturer Part Number | 2105 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Equipped with PaperPro EZ Squeeze technology, this three-hole punch easily and cleanly slices through up to 12 sheets with 50 percent less effort. Sleek, all-metal construction delivers long-lasting, premium performance. Integrated ruler and paper guide ensure consistent hole placement while the nonslip base provides extra stability during use. Built-in handle lock allows punch to be conveniently stored in drawers. Internal chip chamber empties through a rear door for neat disposal without having to remove the punch base.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |





















