Boss Executive LeatherPlus Chair – Black Vinyl Seat – Black Vinyl Back – High Back – 5-star Base – Armrest – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 20.50" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | No |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Color | Black |
| Back Height | 30" |
| Back Width | 20" |
| Arm Height | 30.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | High Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Fire Resistant | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Arm Style | Flip |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 47.5" |
| Width | 27.5" |
| Depth | 31" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B8551BK |
| Product Name | Executive LeatherPlus Chair |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | B8551BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Executive Chair is the perfect complement to any office. Upholstered with LeatherPlus, a combination of leather and polyurethane that promotes exquisite softness and durability, this chair is more than capable of taking comfortable seating to a new level. Passive ergonomic seating has integrated lumbar support for your lower back. Padded, flip armrests covered in the same elegant upholstery help you stay comfortable through extended use. Upright locking position stays securely positioned. It also includes pneumatic, gas lift, seat-height adjustment, spring-tilt mechanism and adjustable tilt tension control.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Limited Warranty | 6 Year |













