Hon Pillow-Soft Executive High-Back Chair Center-Tilt Fixed Arms Black Fabric
Login to View Prices
HON Pillow-Soft Executive High-Back Chair | Center-Tilt | Fixed Arms | Black Fabric – Black Memory Foam, Polyester Seat – Black Foam, Polyester Back – Black Frame – High Back – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Resin |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 21" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Polyester |
| Back Color | Black |
| Back Width | 22" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | High Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Pneumatic Adjustment |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 46.5" |
| Width | 26.3" |
| Depth | 29.8" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Upholstered Back |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Pillow-Soft Executive High-Back Chair, Center-Tilt, Fixed Arms, Black Fabric |
| Product Line | Pillow-Soft |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | HON2091CU10T |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Executive high-back chair offers resilient foam seat cushion with a memory foam top layer and a lumbar-cradling recess in the back. Functions include 360-degree swivel, tilt, tilt tension, tilt lock and pneumatic seat-height adjustment. High-back chair also offers a fully upholstered outer back and five-star base for stability. Upholstery is made of polyester fabric. Weight capacity is 300 lb. Chair is available in black frame only. It is certified by SCS to be in compliance with specific, indoor, air-quality emission requirements. It also meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067084770.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 57 lb |
Hon Pillow-Soft Executive High-Back Chair Center-Tilt Fixed Arms Black Fabric
Login to View Prices
HON Pillow-Soft Executive High-Back Chair | Center-Tilt | Fixed Arms | Black Fabric – Black Memory Foam, Polyester Seat – Black Foam, Polyester Back – Black Frame – High Back – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Resin |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 21" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Polyester |
| Back Color | Black |
| Back Width | 22" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | High Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Pneumatic Adjustment |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 46.5" |
| Width | 26.3" |
| Depth | 29.8" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | HON |
| Features | Upholstered Back |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Pillow-Soft Executive High-Back Chair, Center-Tilt, Fixed Arms, Black Fabric |
| Product Line | Pillow-Soft |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | HON2091CU10T |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Executive high-back chair offers resilient foam seat cushion with a memory foam top layer and a lumbar-cradling recess in the back. Functions include 360-degree swivel, tilt, tilt tension, tilt lock and pneumatic seat-height adjustment. High-back chair also offers a fully upholstered outer back and five-star base for stability. Upholstery is made of polyester fabric. Weight capacity is 300 lb. Chair is available in black frame only. It is certified by SCS to be in compliance with specific, indoor, air-quality emission requirements. It also meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067084770.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 57 lb |











