Biobased Round Ring Binder, 3 Rings, 1″ Capacity, 11 x 8.5, Black
Login to View Prices
20 in stock
SKU:
SAM14830
Categories: Notebooks & Binders, SCHOOL SUPPLIES
Binder features clear overlay design. Lays flat when open. Inside pockets for additional storage.
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.63 × 1.63 × 10.50 in |
| Binder Sheet Capacity | 200 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Inside Pocket Description | One |
| Color Family | Black |
| Ring Style | Round-Ring |
| Binder Size Capacity | 1" |
| Binder Style | View |
| Ring Mounting | Back |
| Binder Type | Ring |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Binder Color(s) | Black |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050362148308 |
| MPN | 14830 |
| Brand | Samsill® |
Be the first to review “Biobased Round Ring Binder, 3 Rings, 1″ Capacity, 11 x 8.5, Black” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.