Convenient spill cleanup kit is ideal for vehicle or facility use. Sturdy weatherproof plastic case. Contains everything you need for safe and effective cleanup of small spills.Package Includes: (2) 24″ x 24″ 10 gal Capacity Biohazard Bags; Biohazard Scoop; Bodily Fluid Pick-Up Guide; (3) BZK Antiseptic Towelettes, (2) Clear Plastic Bags; (3) Disposable Cleanup Towels; Disposable Gown, (2) Disposable Shoe Covers; Eye and Face Shield; 21 g Fluid Control Solidifier Pack; (2) 8″ x 8″ Germicidal Wipes; (2) Nitrile Exam Gloves; (2) Twist TiesNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 1.1900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 2.50 × 8.00 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Package Includes | (2) Twist Ties |
| Global Product Type | Blood Cleanup Kits-Biohazard |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets OSHA Requirements |
| Ship Class Code | A |
| Height | 8" |
| Depth | 9" |
| Width | 2.5" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 092265214988 |
| MPN | 214UFAO |
| Brand | First Aid Only™ |









Reviews
There are no reviews yet.