Bare Eco-Forward Treated Paper Cone Cups, 4.25 oz, White, 200/Bag, 25 Bags/Carton
Login to View Prices
Extra-strong treated paper minimizes the potential for messy leaks. Traditional conical shape, as it makes set-and-forget placement impossible, helps reduce common-area litter. Cups fit all standard water-cooler cup dispensers. Perfect for doctor and dental offices.
Additional information
| Weight | 20.9550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.13 × 16.50 × 13.44 in |
| Product Compostability Cert | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Cup Type | Cone Cup |
| Color Family | White |
| Material(s) | Treated Paper |
| Green Information | Made with at least 76% biobased content. Made with at least 76% renewable resources. |
| Interior Volume Capacity | 4.25 oz |
| Product Compostability Indi | Y |
| Special Features | ProPlanet™ Seal-This product earns Dart's ProPlanet™ Seal because it meets ASTM requirements for commercial compostability. |
| Compliance Standards | ProPlanet™ Seal |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. Compostable in a commercial compost facility which may not exist in your community. Not suitable for backyard composting. |
| Color(s) | White |
| Global Product Type | Water Cups |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041165901023 |
| MPN | 42BR-2050 |
| Brand | SOLO® |















Reviews
There are no reviews yet.