Ballpoint Pen, Retractable, Fine 0.7 mm, Black Ink, Black Barrel, Dozen
Login to View Prices
192 in stock
SKU:
UNV15520
Categories: Pens, Pencils, Highlighters & Markers, SCHOOL SUPPLIES
Universal™ Retractable Ballpoint Pen features a rubberized barrel with ringed, no-slip grip that’s easy to hold. The stable and rubberized barrel provides exceptional comfort and a secure grip for precision writing. The quick-drying, water-resistant ink won’t smear or run, keeping your documents safe and legible.
Additional information
| Weight | 0.1800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.51 × 2.64 × 0.75 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Airplane-Safe Ink | Yes |
| Permanent/Washable Ink | Permanent |
| Pen Point Size Type | Fine |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Special Ink Properties | Water-Resistant |
| Pen Grip Type | Rubber |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Type | Ballpoint Pen |
| Global Product Type | Ballpoint Pens |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Barrel Color(s) | Black |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547155202 |
| MPN | UNV15520 |
| Brand | Universal™ |
Be the first to review “Ballpoint Pen, Retractable, Fine 0.7 mm, Black Ink, Black Barrel, Dozen” Cancel reply


















Reviews
There are no reviews yet.