Axiom 8 TB Hard Drive – 3.5″ Internal – SATA (SATA/600)
Login to View Prices
Axiom 8 TB Hard Drive – 3.5″ Internal – SATA (SATA/600) – 7200rpm
- Provides fast and dependable access to data and has non-volatile memory
- Provides fast and dependable access to data and has non-volatile memory
- With 8 TB capacity you have ample space for storing millions of images, hundreds of hours of video or for music lovers, up to a million songs
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- 3.5″ form factor for added reliability and dependability
Additional information
| Weight | 1.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.79 × 4.00 × 1.03 in |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Drive Interface | SATA |
| Product Type | Hard Drive |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Wireless LAN | No |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Storage Capacity | 8 TB |
| Form Factor | 3.5" |
| UPC | 841280143595 |
| MPN | AXHD8TB7235A32N |
| Brand | Axiom |












Reviews
There are no reviews yet.