Axiom 600GB 12Gb/s SAS 15K RPM SFF Hot-Swap HDD for Cisco
Login to View Prices
Axiom’s Enterprise Class hard drives are leading the industry with a range of high capacity enterprise drive options. These drives feature enterprise class reliability with the power and performance efficiency that make them ideal for capacity optimized, 24×7 multi-drive server and storage environments.
- Delivers proven reliability, with a higher MTBF than standard grade drives
- Larger drive cache allows much faster access to data on the platters within the hard drive
- Reduces design and support costs by building a solid enterprise storage foundation
- Offers traditional form factors with enhanced rotational vibration tolerance and high data integrity for enterprise class reliability in a cost effective drive
- Fully tested for drive speed and quality
- Meets or exceeds original manufacturer’s specifications
- Free unlimited tech support
- Provides fast and dependable access to data and has non-volatile memory
- Provides fast and dependable access to data and has non-volatile memory
- Provides sufficient storage capacity of 600 GB for your computer
- 12Gb/s SAS interface for high speed and reliability
- 2.5″ form factor for your convenience and simplicity of usage
Additional information
| Weight | 0.6400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.63 × 5.45 × 3.10 in |
| Product Type | Hard Drive |
| Drive Type | Internal |
| Wireless LAN | No |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Interface | SAS |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Storage Capacity | 600 GB |
| Spindle Speed (rpm) | 15000 |
| Form Factor | 2.5" |
| Hot Swappable | Yes |
| UPC | 841280189760 |
| MPN | UCS-HD600G15K12G-AX |
| Brand | Axiom |












Reviews
There are no reviews yet.