Axiom 4TB 12Gb/s SAS 7.2K RPM LFF Hot-Swap HDD for Cisco – UCS-HD4T7KL12G
Login to View Prices
Axiom’s Enterprise Class hard drives are leading the industry with a range of high capacity enterprise drive options. These drives feature enterprise class reliability with the power and performance efficiency that make them ideal for capacity optimized, 24×7 multi-drive server and storage environments.
- Delivers proven reliability, with a higher MTBF than standard grade drives
- Larger drive cache allows much faster access to data on the platters within the hard drive
- Reduces design and support costs by building a solid enterprise storage foundation
- Offers traditional form factors with enhanced rotational vibration tolerance and high data integrity for enterprise class reliability in a cost effective drive
- Fully tested for drive speed and quality
- Meets or exceeds original manufacturer’s specifications
- Free unlimited tech support
- Hard Drive offers maximum efficiency and usability
- Offers larger storage base capacity with maximum efficiency
- With 4 TB capacity you have ample space for storing millions of images, hundreds of hours of video or for music lovers, up to a million songs
- 12Gb/s SAS interface for high speed and reliability
- Experience rapid processing speed with 128 MB cache buffer
- 3.5″ form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
Additional information
| Weight | 1.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.36 × 7.43 × 1.04 in |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Product Type | Hard Drive |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Interface | SAS |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Device Supported | Server |
| Buffer | 128 MB |
| Compatibility | <p><b>Cisco Servers:<br /></b></p> <ul> <li>C240 M4 Rack-Mount </li> <li>UCS B200 M4 Blade </li> <li>UCS C-Series C220 M3 Rack-Mount </li> <li>UCS C-Series C220 M4 Rack-Mount </li> <li>UCS C240 M3 Rack-Mount </li> </ul> |
| Hot Swappable | Yes |
| Form Factor | 3.5" |
| UPC | 841280194214 |
| MPN | UCS-HD4T7KL12G-AX |
| Brand | Axiom |












Reviews
There are no reviews yet.