Axiom’s DDR4 Modules use the latest evolutionary DRAM design, provides improved speed, power management and reliability. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2933 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 32 GB of memory will make them run in a flash
- DDR4-2933/PC4-23466 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer’s performance
Additional information
| Weight | 0.0300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.23 × 5.25 × 0.15 in |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Type | RAM Module |
| Form Factor | UDIMM |
| UPC | 840177839399 |
| MPN | AXG927100462/1 |
| Brand | Axiom |












Reviews
There are no reviews yet.