Axiom 1TB 6Gb/s SATA 7.2K RPM SFF 512e Hot-Swap HDD for HP – 765453-B21
Login to View Prices
5 in stock
SKU:
SY4655425
Categories: Hard Drives/Solid State Drives, Storage Drives
Axiom’s Enterprise Class hard drives are leading the industry with a range of high capacity enterprise drive options. These drives feature enterprise class reliability with the power and performance efficiencies that make them ideal for capacity optimized, 24�7 multi-drive server and storage environments.
- Features a range of capacities from 73GB to 6TB
- Availability in 2.5-inch and 3.5-inch form factors
- Ranges of speeds from 7,200rpm to 15,000rpm
- 12Gb/s, 6Gb/s & 3Gb/s Enterprise SATA & SAS interfaces are available
- Larger drive cache allows much faster access to data on the platters within the hard drive
- Reduces design and support costs by building a solid enterprise storage foundation
- Offers traditional form factors with enhanced rotational vibration tolerance and high data integrity for enterprise class reliability in a cost effective drive
- Delivers proven reliability, with a higher MTBF than standard grade drives
- Hard drive is already mounted to a system specific caddy for easy ‘Plug & Play’ installation
- Fully tested for drive speed and quality
- Meets or exceeds original manufacturer’s specifications
- Free unlimited tech support
- Hard Drive offers maximum productivity with added dependability
- Provides fast and dependable access to data and has non-volatile memory
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 1 TB capacity
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- Experience rapid processing speed with 64 MB cache buffer
- 2.5″ form factor for added reliability and dependability
Additional information
| Weight | 0.6400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Disk Format | 512e |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Drive Interface | SATA |
| Product Type | Hard Drive |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Form Factor | 2.5" |
| Buffer | 64 MB |
| Hot Swappable | Yes |
| UPC | 841280128738 |
| MPN | 765453-B21-AX |
| Brand | Axiom |
Be the first to review “Axiom 1TB 6Gb/s SATA 7.2K RPM SFF 512e Hot-Swap HDD for HP – 765453-B21” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.