Avanti MT9K3S 0.9 Cubic Foot Microwave Oven – Single – 0.9 ft� Capacity – Microwave – 10 Power Levels – 900 W Microwave Power – 120 V AC – Stainless Steel, Black
Additional information
| Brand | Avanti Products |
|---|---|
| Product Type | Microwave Oven |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year Parts and Labor</p> |
| Microwave Power | 900 W |
| Number Of Power Levels | 10 |
| Function | Microwave |
| Microwave Type | Single |
| Microwave Capacity | 0.9 ft� |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.5" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 21" |
| Controls | Digital Pad |
| Brand Name | Avanti |
| Features | Timer |
| Manufacturer | Avanti Products |
| Product Model | MT9K3S |
| Product Name | MT9K3S 0.9 Cubic Foot Microwave Oven |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | MT9K3S |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>900-watt microwave with a 0.9 cubic foot capacity features digital touch-pad controls to make preparing your foods fast and simple. 10 power levels offer complete control of your preferred cooking temperature when reheating or cooking various dishes. Pre-set cooking controls consistently heat up common items with just a touch of a button. Child-lock safety feature prevents children from operating the microwave to prevent improper use. Turntable with glass tray rotates during use to evenly cook or heat up foods.</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 27 lb |






