Avanti 1.4 cubic foot Microwave – Single – 1.4 ft� Capacity – Microwave – 9 Power Levels – 1000 W Microwave Power – 120 V AC – White
Additional information
| Brand | Avanti Products |
|---|---|
| Product Type | Microwave Oven |
| Microwave Power | 1000 W |
| Number Of Power Levels | 9 |
| Function | Microwave |
| Microwave Type | Single |
| Microwave Capacity | 1.4 ft� |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.3" |
| Width | 21.8" |
| Depth | 18" |
| Controls | Push Button |
| Brand Name | Avanti |
| Features | Timer |
| Manufacturer | Avanti Products |
| Product Name | 1.4 cubic foot Microwave |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | MO1450TW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Microwave oven features easy-to-use touch controls, a 1.4 cubic foot capacity, 9 power levels and 1000 watts of cooking power. Nine auto-cook programs include popcorn, baked potato, pizza, beverage, frozen dinner, reheat, soup, fresh vegetable and frozen vegetables. Open the door with a push-button latch for easy access. Microwave oven also includes cook by weight, defrost by weight function, 12-hour clock, and 60-minute cooking timer.</p> |
| Weight (Approximate) | 37 lb |
Avanti 1.4 cubic foot Microwave – Single – 1.4 ft� Capacity – Microwave – 9 Power Levels – 1000 W Microwave Power – 120 V AC – White
Additional information
| Brand | Avanti Products |
|---|---|
| Product Type | Microwave Oven |
| Microwave Power | 1000 W |
| Number Of Power Levels | 9 |
| Function | Microwave |
| Microwave Type | Single |
| Microwave Capacity | 1.4 ft� |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.3" |
| Width | 21.8" |
| Depth | 18" |
| Controls | Push Button |
| Brand Name | Avanti |
| Features | Timer |
| Manufacturer | Avanti Products |
| Product Name | 1.4 cubic foot Microwave |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | MO1450TW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Microwave oven features easy-to-use touch controls, a 1.4 cubic foot capacity, 9 power levels and 1000 watts of cooking power. Nine auto-cook programs include popcorn, baked potato, pizza, beverage, frozen dinner, reheat, soup, fresh vegetable and frozen vegetables. Open the door with a push-button latch for easy access. Microwave oven also includes cook by weight, defrost by weight function, 12-hour clock, and 60-minute cooking timer.</p> |
| Weight (Approximate) | 37 lb |
Avanti 1.4 cubic foot Microwave – Single – 1.4 ft� Capacity – Microwave – 9 Power Levels – 1000 W Microwave Power – 120 V AC – White
Additional information
| Brand | Avanti Products |
|---|---|
| Product Type | Microwave Oven |
| Microwave Power | 1000 W |
| Number Of Power Levels | 9 |
| Function | Microwave |
| Microwave Type | Single |
| Microwave Capacity | 1.4 ft� |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.3" |
| Width | 21.8" |
| Depth | 18" |
| Controls | Push Button |
| Brand Name | Avanti |
| Features | Timer |
| Manufacturer | Avanti Products |
| Product Name | 1.4 cubic foot Microwave |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | MO1450TW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Microwave oven features easy-to-use touch controls, a 1.4 cubic foot capacity, 9 power levels and 1000 watts of cooking power. Nine auto-cook programs include popcorn, baked potato, pizza, beverage, frozen dinner, reheat, soup, fresh vegetable and frozen vegetables. Open the door with a push-button latch for easy access. Microwave oven also includes cook by weight, defrost by weight function, 12-hour clock, and 60-minute cooking timer.</p> |
| Weight (Approximate) | 37 lb |








