AV Cart/Lectern Base, 21.12 x 17.5 x 33.75, Black
Login to View Prices
173 in stock
SKU:
NPS112BK
Categories: Faculty & Office Furniture, SCHOOL SUPPLIES
The #112 is an attractive and durable AV cart ideal for supporting presentation equipment like projectors. The sturdy cabinetry Includes a shelf with ample storage space and four easy-roll casters (two locking.) This unit conveniently also serves as a base for the OS Model #22 tabletop lectern in order to create a beautiful mobile full floor lectern.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 54.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 26.00 × 6.00 in |
| Overall Width | 21.12" |
| Height (Max) | 33.75" |
| Global Product Type | Mobile Lectern Bases |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Particleboard Core HPL Laminate |
| Caster/Glide/Wheel | Four Rolling Casters (2 Locking) |
| Color(s) | Black |
| Overall Depth | 17.5" |
| Color Family | Black |
| Number of Shelves | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Compliance Standards | MAS Certified Green |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 604747953867 |
| MPN | 112BK |
| Brand | Oklahoma Sound® |
Be the first to review “AV Cart/Lectern Base, 21.12 x 17.5 x 33.75, Black” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.