ASUS 0A001-0033010 Compatible 33W 19V at 1.75A Black 4.0 mm x 1.3 mm Laptop Power Adapter and Cable
Login to View Prices
This is an Asus compatible 33W 19V at 1.75A notebook power adapter specifically designed for Asus notebooks. Our power adapters are 100% tested and compatible with the intended systems.
- Asus compatible laptop power adapter replacement to fit your needs
- With 33Wh and 19V at 1.75A it is guaranteed to provide you with maximum power
- Application and environment tested and guaranteed to work
- Good power efficiency and comparatively light weight
- 33 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- 1.75 A current helps your device charge quickly
- Delivers constant 19 V DC for smooth functioning & charging of the device
- AC Adapter provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.00 × 4.00 × 2.00 in |
| Output Voltage | 19 V DC |
| Product Type | AC Adapter |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Device Supported | Notebook |
| Maximum Output Power | 33 W |
| Maximum Output Current | 1.75 A |
| Product Model | 0A001-0033010-AA |
| UPC | 821455459737 |
| MPN | 0A001-0033010-AA |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.