StarTech.com Universal DC Power Adapter for Industrial USBHubs – 20V, 3.25A
Login to View Prices
This universal DC power adapter has been designed as an alternative, back up or replacement power supply for StarTech.com’s line of industrial USB hubs.
Compatible USB 3.0 Hubs
10-Port Industrial USB 3.0 Hub with External Power Adapter – ESD & 350W Surge Protection (HB30A10AME)
10-Port Industrial USB 3.0 Hub with ESD & 350W Surge Protection (ST1030USBM)
7-Port Industrial USB 3.0 Hub with External Power Adapter – ESD & 350W Surge Protection (HB30A7AME)
7-Port Industrial USB 3.0 Hub with ESD & 350W Surge Protection (ST7300USBME)
4-Port Industrial USB 3.0 Hub with ESD Protection (ST4300USBM)
Compatible USB 2.0 Hubs:
7-Port Industrial USB 2.0 Hub ESD Protection & 350W Surge Protection (HB20A7AME)
7-Port Industrial USB 2.0 Hub with ESD & 350W Surge Protection (ST7200USBM)
4-Port Industrial USB 2.0 Hub with ESD Protection & 350W Surge Protection (HB20A4AME)
4-Port Industrial USB 2.0 Hub with ESD Protection (ST4200USBM)
The external terminal power adapter can also be used with any other devices that can support 20V power supply including a variety of StarTech.com Ethernet Switches and Serial Adapters.
The ITB20D3250 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
- “Terminal block power adapter has been designed for StarTech.com industrial products_x000D_
- Use as an alternative power source, replacement, or back-up power supply when sufficient bus-power is unavailable_x000D_
- Includes regional plug attachments for NA/JP, EU, UK & ANZ_x000D_
- Includes an attached two conductor terminal block_x000D_
- Includes an additional three conductor terminal block_x000D__x000D_”
Additional information
| Output Voltage | 20 V DC |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Compatibility | <ul> <li>StarTech Ethernet Switches and Serial Adapters</li> </ul> <b>StarTech USB Hubs:</b><br /> <ul> <li>ST1030USBM</li> <li>HB30A7AME</li> <li>ST7300USBME</li> <li>ST4300USBMST4300USBM</li> <li>HB20A7AME</li> <li>ST7200USBM</li> <li>HB20A4AME</li> <li>ST4200USBM</li> </ul> |
| Package Contents | <ul> <li>Universal DC Power Adapter For Industrial USB Hubs – 20V, 3.25A</li> <li>4 x Power Cords (NA/JP, EU, UK, ANZ)</li> <li>1 x Two Conductor Terminal Block Connector (Attached)</li> <li>1 x Three Conductor Terminal Block Connector</li> <li>1 x Quick Start Guide</li> </ul> |
| Device Supported | Ethernet Switch,Serial Adapter,USB Hub |
| Universal Adapter | Yes |
| Multiple Power Tips | Yes |
| Product Type | AC Adapter |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Maximum Output Current | 3.25 A |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030883948 |
| MPN | ITB20D3250 |
| Brand | StarTech.com |















Reviews
There are no reviews yet.