Arsenal 5960 Canvas Hoist Bucket with D-Rings, 150 lb, Gray
Login to View Prices
1084 in stock
SKU:
EGO14960
Categories: Janitorial & Sanitation, Mops & Equipment
Durable 24 oz canvas main material, synthetic leather bottom bucket with storm drains. Webbing handle for strength and durability with d-ring connection on top for hoisting and two anchoring d-rings on rim of bucket for tool tethering.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 3.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 14.00 × 4.00 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Gray |
| Mop Head Size Range | Hoisting |
| For Use With | Hand Tools |
| Global Product Type | Hoist Buckets |
| Capacity Range (Volume) [Ma | 150 lb |
| Height | 17" |
| Width | 12.5" |
| Diameter | 12.5" |
| Depth | 12.5" |
| Material(s) | Leather |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476149606 |
| MPN | 14960 |
| Brand | ergodyne® |
Be the first to review “Arsenal 5960 Canvas Hoist Bucket with D-Rings, 150 lb, Gray” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.