Apple Computer G6HH Compatible 45W 14.85V at 3.05A Black MagSafe 2 Laptop Power Adapter and Cable
Login to View Prices
This is a Apple Computer® G6HH compatible laptop power adapter and power Cable specifically designed for Apple Computer® laptops. This product has a voltage of 14.85V and a wattage of 45W. This adapter utilizes the MagSafe 2 type connector specificically designed by Apple Computer®. Our power adapters and power Cables are 100% tested and compatible with their intended system.
- A must have for your gadgets
- Up to 45 W maximum power output
- 3.05 A current helps your device charge quickly
- Delivers constant 14.85 V DC for smooth functioning & charging of the device
- Power Adapter provides a trouble-free charging solution with reliable, feasible connectivity for your notebook
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.00 × 4.00 × 8.00 in |
| Maximum Output Power | 45 W |
| Maximum Output Current | 3.05 A |
| Product Type | Power Adapter |
| Output Voltage | 14.85 V DC |
| Compatible to OEM Part Numb | <p>G6HH</p> |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Device Supported | Notebook |
| TAA Compliant | Yes |
| Packaged Quantity | 1 |
| Environmental Certification | RoHS,WEEE |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>Power Adapter</li> <li>1 x Power Cord</li> </ul> |
| UPC | 821455685921 |
| MPN | G6HH-AA |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.