APC by Schneider Electric Smart-UPS SRT 3000VA 230V – Tower – 3 Hour Recharge – 4 Minute Stand-by – 230 V AC Output – Sine Wave
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Number Of Battery & Surge Out | 22 |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Philippines |
| Height | 17" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 25" |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Form Factor | Tower |
| Load Capacity | 3000 VA/2700 W |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SRT 3000VA 230V |
| Product Line | Smart-UPS On-Line |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Manufacturer Part Number | SRT3000XLI |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>A versatile UPS developed for the harshest power conditions in the world.</b><br />Smart-UPS On-Line provides high density, true double-conversion on-line power protection for servers, voice / data networks, medical labs, and light industrial applications. Capable of supporting loads from 1 to 20kVA in a rack/tower convertible form, the Smart-UPS On-Line is available from 2U to 12U. Recent family extensions at 15 and 20kVA enable support of power hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. When business-critical systems require runtime in hours, not minutes, Smart-UPS On-Line can be configured with matching battery packs to comply with aggressive runtime demands. The included PowerChute management software provides unattended graceful shutdown of network operating systems. All models 5kVA and above include an integrated Network Management Card for remote management (optional on models below 5 kVA). The Smart-UPS On-Line family provides customers with a reliable source of uninterruptible power even in demanding power environments, including very wide input voltage window, extremely tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.</p> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Smart-UPS SRT 3000VA 230V </li><li>CD with software</li><li>Country-specific detachable power cord</li><li>Documentation CD</li><li>Installation guide</li><li>Removable support feet</li><li>USB cable</li><li>Warranty card</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Weight (Approximate) | 69 lb |
A versatile UPS developed for the harshest power conditions in the world.
Smart-UPS On-Line provides high density, true double-conversion on-line power protection for servers, voice / data networks, medical labs, and light industrial applications. Capable of supporting loads from 1 to 20kVA in a rack/tower convertible form, the Smart-UPS On-Line is available from 2U to 12U. Recent family extensions at 15 and 20kVA enable support of power hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. When business-critical systems require runtime in hours, not minutes, Smart-UPS On-Line can be configured with matching battery packs to comply with aggressive runtime demands. The included PowerChute management software provides unattended graceful shutdown of network operating systems. All models 5kVA and above include an integrated Network Management Card for remote management (optional on models below 5 kVA). The Smart-UPS On-Line family provides customers with a reliable source of uninterruptible power even in demanding power environments, including very wide input voltage window, extremely tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
- Rack/Tower convertible – Protects the initial investment in the UPS when migrating from tower to rack-mount environment.
- LCD graphics display – Text and mimic diagrams that display modes of operation, system parameters and alarms.
- Green mode – Patent-pending operating mode that bypasses unused electrical components in good power conditions to achieve very high operating efficiency without sacrificing any protection.
- ECO Mode – Operating mode that by-passes unused electrical components in good power conditions to achieve high operating efficiency without sacrificing protection
- Battery failure notification – Provides early-warning fault analysis on batteries enabling timely preventive maintenance
Additional information
| Weight | 69.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.00 × 3.30 × 17.00 in |
| Package Contents | <li>Smart-UPS SRT 3000VA 230V </li><li>CD with software</li><li>Country-specific detachable power cord</li><li>Documentation CD</li><li>Installation guide</li><li>Removable support feet</li><li>USB cable</li><li>Warranty card</li> |
| Form Factor | Tower |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Addres | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Country of Origin | Philippines |
| Load Capacity | 3000 VA/2700 W |
| Number of Battery & Surge O | 22 |
| Product Line | Smart-UPS |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Typical Battery Recharge Ti | 3 Hour |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Product Series | SRT |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | SRT3000XLI |
| Brand | APC by Schneider Electric |





















Reviews
There are no reviews yet.