APC by Schneider Electric Smart-UPS SRT 1500VA 120V – Rack-mountable – 3 Hour Recharge – 5 Minute Stand-by – 120 V AC Input – 120 V AC Output – Sine Wave – 6 x NEMA 5-15R
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Additional Warranty Informati | 3 years repair or replace (excluding battery) and 2 years for battery |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Mercury Free | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Number Of Battery & Surge Out | 6 |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Product Color | Black |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 6 ft |
| Height | 17" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 20" |
| Certifications & Standards | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Load Capacity | 1500 VA/1350 W |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SRT 1500VA 120V |
| Product Line | Smart-UPS |
| Surge Energy Rating | 432 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | SRT1500XLA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime <br /><br />Smart-UPS On-Line provides high density, true double-conversion on-line power protection for servers, voice / data networks, medical labs, and light industrial applications. Capable of supporting loads from 1 to 20kVA in a rack/tower convertible form, the Smart-UPS On-Line is available from 2U to 12U. Recent family extensions at 15 and 20kVA enable support of power hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. When business-critical systems require runtime in hours, not minutes, Smart-UPS On-Line can be configured with matching battery packs to comply with aggressive runtime demands. The included PowerChute management software provides unattended graceful shutdown of network operating systems. All models 5kVA and above include an integrated Network Management Card for remote management (optional on models below 5 kVA). The Smart-UPS On-Line family provides customers with a reliable source of uninterruptible power even in demanding power environments, including very wide input voltage window, extremely tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1040552906.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Smart-UPS SRT 1500VA 120V </li><li>CD with software</li><li>Communication cable</li><li>Documentation CD</li><li>Installation guide</li><li>Removable support feet</li><li>USB cable</li><li>Warranty card</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 48.50 lb |









