Apc by Schneider Electric Smart-Ups X 750va Towerrack 120v with Network Card and Smartconnect
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Smart-UPS X 750VA Tower/Rack 120V with Network Card and SmartConnect – 2U Rack-mountable – 3 Hour Recharge – 12 Minute Stand-by – 120 V AC Input – 120 V AC Output – Sine Wave – Serial Port – 8 x NEMA 5-15R
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Additional Warranty Informati | 3 years repair or replace for hardware. 2 years for battery, plus 1 additional year if customers registers device to SmartConnect |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number Of Batteries | 5 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 25.60 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Mercury Free | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Energy Star | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Number Of Battery & Surge Out | 8 |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Product Color | Black |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Country Of Origin | Philippines |
| Cord Length | 8 ft |
| Height | 17" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 19.3" |
| Alarm | Error (Continuous Tone) |
| Certifications & Standards | cUL Listed |
| Product Series | X |
| Rack Height | 2U |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage Range | 82 V AC – 144 V AC |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Load Capacity | 750 VA/675 W |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS X 750VA Tower/Rack 120V with Network Card and SmartConnect |
| Overload Protection | Yes |
| Product Line | Smart-UPS |
| Surge Energy Rating | 645 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Application/Usage | IT Infrastructure |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | SMX750CNC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>Intelligent and efficient network power protection from entry level to scaleable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices.</b></p> <p>Smart-UPS&trade, are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066667306.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Smart-UPS X 750VA Tower/Rack 120V with Network Card and SmartConnect </li><li>Cat 5 Ethernet cable</li><li>Installation guide</li><li>Rack mounting brackets</li><li>Removable mobile power pack</li><li>Smart UPS signalling RS-232 cable</li><li>USB cable</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Software Included | Powerchute Business Edition |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 48.61 lb |
Apc by Schneider Electric Smart-Ups X 750va Towerrack 120v with Network Card and Smartconnect
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Smart-UPS X 750VA Tower/Rack 120V with Network Card and SmartConnect – 2U Rack-mountable – 3 Hour Recharge – 12 Minute Stand-by – 120 V AC Input – 120 V AC Output – Sine Wave – Serial Port – 8 x NEMA 5-15R
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Additional Warranty Informati | 3 years repair or replace for hardware. 2 years for battery, plus 1 additional year if customers registers device to SmartConnect |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number Of Batteries | 5 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 25.60 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Mercury Free | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Energy Star | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Number Of Battery & Surge Out | 8 |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Product Color | Black |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Country Of Origin | Philippines |
| Cord Length | 8 ft |
| Height | 17" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 19.3" |
| Alarm | Error (Continuous Tone) |
| Certifications & Standards | cUL Listed |
| Product Series | X |
| Rack Height | 2U |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage Range | 82 V AC – 144 V AC |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Load Capacity | 750 VA/675 W |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS X 750VA Tower/Rack 120V with Network Card and SmartConnect |
| Overload Protection | Yes |
| Product Line | Smart-UPS |
| Surge Energy Rating | 645 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Application/Usage | IT Infrastructure |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | SMX750CNC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>Intelligent and efficient network power protection from entry level to scaleable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices.</b></p> <p>Smart-UPS&trade, are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066667306.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Smart-UPS X 750VA Tower/Rack 120V with Network Card and SmartConnect </li><li>Cat 5 Ethernet cable</li><li>Installation guide</li><li>Rack mounting brackets</li><li>Removable mobile power pack</li><li>Smart UPS signalling RS-232 cable</li><li>USB cable</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Software Included | Powerchute Business Edition |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 48.61 lb |









