ANSI Class B+ 4 Shelf First Aid Station with Medications, 1,461 Pieces, Metal Case
Login to View Prices
21 in stock
Four shelf industrial first aid station is designed for businesses, offices and work sites. Sturdy solid steel case comes with a convenient carrying handle. Case is also wall mountable. Solid steel case comes with a carrying handle and is wall mountable. Sufficient to treat 150 to 200 people. 1461 pieces.Package Includes: (100) 1″ x 3″ Fabric Bandages; (1) Tri-Cut Waterproof Tape with Plastic Spool (M660); (25) Triple Antibiotic Ointment Packets (G460); (50) BZK Antiseptic Towelettes (H307); (1) CPR Mask with One-Way Valve (21-011); (2) 4″ x 4″ Burn Dressing (16-004); (1) 4 oz Burn Spray (13-040); (1) 6″ x 9″ Cold Compress (M564-E); (1) 1 oz Eyewash with (2) Eye Pads and (2) Strips (7-009); (1) 4 oz Eyewash (7-006); (1) 4 oz Hand Sanitizer (100121); (10) Nitrile Exam Gloves (21-226); (10) 2″ Conforming Gauze Roll (H245); (1) Scissors (17-008); (24) 2″ x 2″ Gauze Dressing Pads and 3″ x 3″ Gauze Dressing Pads (I228); (1) 5″ x 9″ Trauma Pad ( An205); (2) 40″ x 40″ x 56″ Triangular Sling/Bandages (M5072); (1) 4″ x 4 yd Sterile Gauze Bandage (M220-12 ); 4″ x 24″ Padded Splint (336007); (1) Tourniquet (17-011); (1) First Aid Guide (35001), (1) 4 oz Antiseptic Spray (13-080); (250) Aspirin Tablets (54034); (250) Ibuprofen Tablets (90109); (1) Tweezers (M584-2000); (1) 4″ x 5 yd Elastic Bandage (5-903); (40) Knuckle Fabric Bandages (G124); (40) Fingertip Fabric Bandages (G126); (50) Povidone-Iodine, Infection Control Wipes (G310); (100) 1″ x 3″ Plastic Bandages (G106); (100) Alcohol Wipes (H305); (50) 3″ x 4″ Non-Stick Pads (I256); (1) 5″ x 9″ Hema-Flex Trauma Pad in 4″ x 4″ Gauze and (2) Nitrile Gloves (2-016); (250) Antacid Tablets (90110); (25) Elbow and Knee Bandages (H109); (10) Ammonia Inhalants (9-001); (2) 5″ x 9″ Trauma Pads (M284-400)Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 17.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.00 × 15.00 × 5.50 in |
| Width | 17" |
| Depth | 6" |
| System Capacity | 150 Person System |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Commercial First Aid Kits |
| Ship Class Code | A |
| Mounting Details | Wall |
| Case Material | Metal |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Compliance Standards | Contents exceed the 2015 ANSI Class B requirements |
| Package Includes | (2) 5" x 9" Trauma Pads (M284-400) |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Height | 22.25" |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Number of Pieces | 1,461 |
| UPC | 092265905763 |
| MPN | 90576 |
| Brand | First Aid Only™ |













Reviews
There are no reviews yet.