Angel Soft Professional Series Premium Embossed Coreless Toilet Paper

Login to View Prices
Angel Soft Professional Series Premium Embossed Coreless Toilet Paper – 2 Ply – 3.85″ x 4.05″ – 1125 Sheets/Roll – White – For Restroom – 18 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Environmental Certification | SFI |
| Full Size | 3.85" x 4.05" |
| Sheets Per Roll | 1125 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | EPA |
| Brand Name | Angel Soft Professional Series |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Premium Embossed Coreless Toilet Paper |
| Application/Usage | Restroom |
| Manufacturer Part Number | 19372 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Angel Soft premium coreless bathroom tissue is specifically designed to fit into Georgia Pacific Compact Tissue Dispensers. Design increases tissue capacity while optimizing storage space. Each roll contains 1, 125 soft sheets that are two-ply.</p> |
| Packaged Quantity | 18 / Carton |
Angel Soft Professional Series Premium Embossed Coreless Toilet Paper
Login to View Prices
Angel Soft Professional Series Premium Embossed Coreless Toilet Paper – 2 Ply – 3.85″ x 4.05″ – 750 Sheets/Roll – 4.75″ Roll Diameter – White – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Full Size | 3.85" x 4.05" |
| Sheets Per Roll | 750 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Angel Soft Professional Series |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Premium Embossed Coreless Toilet Paper |
| Manufacturer Part Number | 1937300 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Angel Soft ps Compact coreless bath tissue with Angel Soft ps base sheet for improved softness vs. regular Compact is the answer to your core needs. Specifically designed to increase tissue capacity, Compact allows you to convert existing dispensers with the use of specially designed dispenser spindles. Up to twice the capacity means less maintenance intervals and reduced risk of product runouts for improved patron satisfaction. Compact's unique packaging reduces inventory space required and makes storage and retrieval of product for refill much easier vs. standard tissue in large corrugated boxes. This cost-effective coreless tissue will satisfy all of your customer and employee needs. Angel Soft ps Compact offers the comfort of two-ply softness with reliable performance you can count on.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 4.75" |










