Special-T StarX-2 Dining Table
Login to View Prices
Special-T StarX-2 Dining Table
Special-T StarX-2 Dining Table – Crema Maple Round Top – Black, Powder Coated Base x 42″ Table Top Diameter – 29″ Height – Assembly Required – Thermofused Laminate (TFL) Top Material – 1 Each
Additional information
| Weight | 12.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.20 × 8.50 × 8.40 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute14Name | Yes |
| Attribute15Name | 29" |
| Attribute16Name | Special-T |
| Attribute23Name | |
| Attribute3Name | Yes |
| Attribute22Name | STAR242BCM |
| Attribute26Name | 10 Year |
| Attribute2Name | Round |
| Attribute13Name | No |
| Attribute25Name | 1 Each |
| Product Name | StarX-2 Dining Table |
| Attribute20Name | StarX-2 |
| Attribute17Name | Leveling Glide |
| Attribute24Name | <p>The StarX-2 Dining Table offers timeless elegance to fit flawlessly into the area. High-quality, cast-iron base is finished with a powder coat for long-lasting durability. Leveling glides ensure the table sits in place without sliding. The surface of the table is protected with TFL laminate on both sides and a 3mm PVC edge. Square table is perfect for breakrooms, cafeterias, cafes and more.</p> |
| Application/Usage | Cafeteria |
| Attribute11Name | Dining Table |
| Attribute12Name | United States |
| Attribute1Name | Dining Table |
| Base Material | Cast Iron |
| Environmental Certification | Intertek Green Leaf |
| UPC | #N/A |
| MPN | 1033585 |
| Brand | Special-T |
| product-type | Dining Table |
| table-top-shape | Round |
| base-included | Yes |
| table-top-diameter | 42" |
| top-material | Thermofused Laminate (TFL) |
| base-color-finish | Powder Coated |
| top-color-finish | Crema Maple |
| edge-material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| table-type | Dining Table |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| assembly-required | Yes |
| brand-name | Special-T |
| features | Leveling Glide |
| manufacturer | Special-T |
| product-line | StarX-2 |
| manufacturer-part-number | STAR242BCM |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>The StarX-2 Dining Table offers timeless elegance to fit flawlessly into the area. High-quality, cast-iron base is finished with a powder coat for long-lasting durability. Leveling glides ensure the table sits in place without sliding. The surface of the table is protected with TFL laminate on both sides and a 3mm PVC edge. Square table is perfect for breakrooms, cafeterias, cafes and more.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| limited-warranty | 10 Year |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.