Special-T Kingston Training Table Component
Login to View Prices
Special-T Kingston Training Table Component
Special-T Kingston Training Table Component – Mahogany Rectangle Top – Black T-shaped Base – 72″ Table Top Length x 30″ Table Top Width – 29″ Height – Assembly Required – Thermofused Laminate (TFL) Top Material – 1 Each
Additional information
| Weight | 40.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.54 × 14.17 × 11.81 in |
| product-type | Training Table |
| table-top-shape | Rectangle |
| base-included | Yes |
| base-style | T-shaped |
| table-top-width | 30" |
| table-top-length | 72" |
| environmental-certification | Intertek Green Leaf |
| top-material | Thermofused Laminate (TFL) |
| base-color-finish | Black |
| top-color-finish | Mahogany |
| country-of-origin | United States |
| recycled | Yes |
| recycled-content | 0.24 |
| post-consumer-waste | 0 |
| height | 29" |
| brand-name | Special-T |
| features | Leveling Glide |
| manufacturer | Special-T |
| product-model | KING3072 |
| product-name | Kingston Training Table Component |
| product-line | Kingston |
| application-usage | Classroom |
| manufacturer-part-number | KING3072BMG |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>The Kingston Training Table constitutes value and complements various design styles to accommodate any group or activity. T-leg base is fully welded for enhanced strength and durability. Leveling glides ensure the table sits in place without sliding. A modesty panel (sold separately) can be installed for increased privacy in open areas. Training table is perfect for fast-paced offices, classrooms and more.</p> |
| limited-warranty | 10 Year |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.