Ampad Quad-ruled Double Sheet Writing Pads – 100 Sheets – Both Side Ruling Surface – 15 lb Basis Weight – 8 1/2″ x 11 3/4″ – 0.41″ x 8.5″ x 11.8″ – White Paper – Dual Sided, Micro Perforated, Easy Tear, Chipboard Backing, Rigid, Stiff-back – 1 / Pad
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Number Of Back Horizontal Squ | 4 |
| Number Of Back Vertical Squar | 4 |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.41" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Ampad |
| Features | Stiff-back |
| Length | 11.8" |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Quad-ruled Double Sheet Writing Pads |
| Manufacturer Part Number | 20210 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quad-ruled pad features 100 sheets of premium-grade 15 lb. paper with blue graph ruling on both sides. Includes twice the number of sheets found in ordinary pads. Paper is microperforated for easy sheet removal. Pad includes extra-thick 80 point chipboard backer for added support. SFI Certified.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Pad |











