Ampad Perforated Ruled Pads – 50 Sheets – Stapled – 0.28″ Ruled – 5″ x 8″ – Dark Blue Binding – Chipboard Backing, Sturdy Back, Tear Resistant, Perforated – 1 Dozen
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 5" x 8" |
| Number Of Sheets | 50 |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Margin Left Space | 0.81" |
| Binding Color | Dark Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Ampad |
| Features | Perforated |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Perforated Ruled Pads |
| Manufacturer Part Number | 20204 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pad features 50 sheets of quality writing paper and a sturdy, 40 point, chipboard back. Dark blue header strip is attached with strong staples. Perforations on the 5" x 8" sheets allow neat, no-tear sheet removal. Each junior legal-ruled sheet has 9/32" line spacings and a 13/16" left margin.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
Ampad Perforated Ruled Pads – 50 Sheets – Stapled – 0.28″ Ruled – 20 lb Basis Weight – 5″ x 8″ – White Paper – White Cover – Sturdy Back, Header Strip, Micro Perforated, Chipboard Backing – 1 Dozen
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 5" x 8" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Cover Color | White |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Margin Left Space | 0.81" |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Ampad |
| Features | Chipboard Backing |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Perforated Ruled Pads |
| Manufacturer Part Number | 20304 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pad features 50 ruled sheets of quality writing paper and a sturdy chipboard back. Dark blue header strip is attached with strong staples. Perforated, 5" x 8" pages in pad allow neat, no-tear sheet removal. Each junior legal-ruled sheet has 9/32" line spacings and a 13/16" left margin.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |













