Ampad Gold Fibre Wirebound Legal Pad – 70 Sheets – Wire Bound – 20 lb Basis Weight – 8 1/2″ x 11 3/4″ – 8.50″ x 0.4″ x 12.3″ – White Paper – Navy Cover – Micro Perforated, Easy Tear, Rigid, Chipboard Backing, Numbered – 1 Each
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Cover Color | Navy |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Number Of Sheets | 70 |
| Binding Location | Top |
| Binder Material | Brass |
| Country Of Origin | Mexico |
| Binding Type | Wire Bound |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.50" |
| Width | 0.4" |
| Brand Name | Ampad |
| Features | Numbered |
| Length | 12.3" |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Gold Fibre Wirebound Legal Pad |
| Product Line | Designer |
| Manufacturer Part Number | 20815 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designer letter-size pad features a full cover to protect pages and writing. Each legal/wide-ruled sheet features numbered lines on both sides so you can easily track notes and create lists. Fine-quality, 20 lb. paper is microperforated for easy and clean sheet removal. Sheets are bound at the top with brass ring wire construction. Rigid, 60 point chipboard backing allows easy handheld use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











