Ampad Gold Fibre Premium Jr. Legal Writing Pads – 50 Sheets – Watermark – Stapled/Glued – 0.28″ Ruled – Ruled Margin – 16 lb Basis Weight – 5″ x 8″ – Canary Paper – Chipboard Backing, Bleed-free, Micro Perforated – 1 Dozen
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 5" x 8" |
| Sheet Type | Watermark |
| Sheet Color | Canary |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled/Glued |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Ampad |
| Features | Micro Perforated |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Gold Fibre Premium Jr. Legal Writing Pads |
| Product Line | Gold Fibre |
| Manufacturer Part Number | 20004 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Perforated pad is ideal for office and home use. Watermarked paper will not bleed through. Leatherlike binding at top is stapled and glued. Extra-thick, chipboard back offers stiff support when writing. Microperforations allow clean separation. Pad contains 50 sheets of 16 lb. paper. Each sheet is junior legal-ruled with 9/32" line spacings and a 13/16" margin.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |











