Ampad 2 – Sided Quadrille Pads – Letter – 50 Sheets – Both Side Ruling Surface – 20 lb Basis Weight – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 0.25″ x 8.5″ x 11″ – White Paper – Dual Sided, Smudge Resistant, Rigid, Chipboard Backing – 1 Each
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Skill Learning | Drafting |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Back Ruling Type | Quad Ruled |
| Number Of Back Horizontal Squ | 8 |
| Number Of Back Vertical Squar | 8 |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.25" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Ampad |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | 2 – Sided Quadrille Pads – Letter |
| Manufacturer Part Number | 22005 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quadrille pad is printed on two sides in nonreproducible blue ink so you can align your figures, copy and create a graph-free presentation. Ideal for drafting, plotting and scale drawings. Lines won't smudge or reproduce. 20 lb. white ledger paper in pad accepts porous inks better than lower grades of paper. Pad contains 50 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











