Amer Mounts Stand Based Vertical Dual Monitor Mount for two 15″-24″ LCD/LED Flat Panels
Login to View Prices
This incredibly versatile product supports up to two 24″ monitors each with a maximum individual weight of 17.6 lbs. Not only will this strong and sturdy mount have no trouble holding VESA certified 75×75 or 100×100 monitors, (fitting the above criteria), it is also extremely adjustable!
- Monitors stack on top of each other providing more desk space and ergonomic viewing
- Both monitors have 360� rotation (meaning landscape, portrait, or anything in-between)
(May be limited due to width of monitors)
- Also included is a +/- 20� tilt in any direction
- Individual adjustments for BOTH Monitors, ensuring maximum user comfort
- Height adjustable, with a maximum height of 27.8″ from the desk to the center of the mounting device for the top monitor (13.2″ for the bottom one)
- Studies show that dual monitors can increase productivity by up to 50%
Benefits of Stand Mounting:
This type of mount is the classic desk stand. Maneuverable and reliable, stand mounts are the most popular mounting choice for monitors.
- Can be moved around your desk, no unscrewing necessary
- Reliable; most people rely on stands to support their monitors
- No need for a desk lip to mount onto like clamp based mounts
- Supports Monitor Sizes 15″ to 24″
- Arm angle and smart torque adjustability,
- Max Weight: 17.6 lbs Per Hinge
- Material: Aluminum Alloy
- Set your dual monitors where you want them with 90° rotation and adjustable heights
- Supports up to two LCD monitors to allow for a more functional environment due to its vertical construction
Additional information
| Weight | 6.2200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.40 × 16.70 × 30.00 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Maximum Screen Size Support | 24" |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Features | Rotate,Cable Management,Adjustable Viewing Angle,Swivel,Tilt,Pivot,Smart Torque Adjustment |
| Product Material | Steel,Aluminum Alloy,Plastic |
| Mounting Pattern | 100 x 100,75 x 75 |
| Product Type | Desk Mount |
| Height Adjustable | Yes |
| Length | 9.5" |
| Maximum Load Capacity | 35.20 lb |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Compatibility | 2 x LCD/LED Monitor |
| Limited Warranty | 3 Year |
| TAA Compliant | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | AMR2SV |
| Brand | Amer Mounts |












Reviews
There are no reviews yet.