Amer Mounts AMR1UW Mounting Arm for Monitor, Curved Screen Display, Flat Panel Display, Display
Login to View Prices
Amer Mounts’ AMR1UW is a heavy duty wall mount monitor arm designed for ultra wide / curved display monitor. The aluminum alloy can mount a single 12~19kg flat monitor and 7.5-14.5 kg curved/ultrawide monitor (curvature:?1000R). It supports multi-angle adjustment, left and right angle can be adjusted by 180 degrees, tilting angle +/-20 degrees and up and down adjustable function of the arm. The VESA quick release function allows for quick removal and connection of displays.
- Mounting Arm offers a reliable, convenient mounting solution
- Sustains a maximum load capacity of 41.89 lb
- Supports the screen size of 49″
- Built with aluminum alloy product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Heavy Duty feature for maximum productivity with added dependability
- Wall application/usage for better dependability with added efficiency
Additional information
| Weight | 12.8100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.60 × 20.60 × 21.70 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Application/Usage | Wall |
| Product Type | Mounting Arm |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Minimum Load Capacity | 16.53 lb |
| Maximum Load Capacity | 41.89 lb |
| Height Adjustable | Yes |
| Device Supported | Monitor,Curved Screen Display,Flat Panel Display,Display |
| Features | Heavy Duty,Adjustable Angle,+/- 20° Tilt,+/- 90° Swivel,360° Pivot,Extendable,Cable Management,360° Rotation |
| Product Model | AMR1UW |
| Maximum Screen Size Support | 49" |
| Product Material | Aluminum Alloy,Steel,Plastic |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Number of Displays Supporte | 1 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| UPC | 0 |
| MPN | AMR1UW |
| Brand | Amer Mounts |















Reviews
There are no reviews yet.