Amer Mounting Arm for Curved Screen Display, Flat Panel Display – Matte Black
Login to View Prices
Amer Mount’s HYDRA2B Dual Monitors Aluminum Slim Mechanical Spring Monitor Arm comes with Top Fix fitting, which means this type of arm is perfect for limited space underside of the desktop. Its optimizing elbow spring gauge offers the performance and quality needed for weight adjustment. Quick-release VESA plate and detachable joints make it an ideal support for longer life and easy installation.
FEATURES
- Installs from Top Side: installs entirely from above the desk surface
- Smooth Arm Insertion: ensures easy installation
- Built-in Spring Tension Gauge: for perfect weight adjustments
- Spring-Assisted Mechanism: allows the workstation to easily move up and down
- Quick-Release VESA Plate: for easy installation
- Two Mounting Options: both desk clamp and grommet are included
- Mounting Arm offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Can withstand a maximum weight of 35.27 lb
- Compatible with the screen size of 32″
- Built with steel product material to offer high strength and durability
Additional information
| Dimensions | 5.10 × 41.10 × 20.60 in |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Device Supported | Curved Screen Display,Flat Panel Display |
| Maximum Screen Size Support | 32" |
| Product Color | Matte Black |
| Product Material | Steel,Aluminum,Plastic |
| Number of Displays Supporte | 2 |
| Package Contents | <ul> <li>Dual Monitor Mount With Dual Articulating Arms</li> <li>Desk Clamp </li> <li>Grommet</li> <li>Instruction Manual</li> </ul> |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Maximum Load Capacity | 35.27 lb |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | HYDRA2B |
| Brand | Amer |

















Reviews
There are no reviews yet.